To było już 100 lat temu. 10 lutego 1920 roku dwa lata po odzyskaniu niepodległości odbyły się zaślubiny Polski z morzem.

W niedzielę 9 lutego 2020 roku dwie klasy z naszej szkoły - 6A i 6D uczestniczyły w obchodach 100- lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

Ciekawa rekonstrukcja wydarzeń z przed 100 lat odbyła się podczas festynu zorganizowanego na Dworcu Głównym w Gdańsku. Podobnie jak w 1920 roku, tak i dziś, bohater wydarzeń generał Józef Haller otrzymał dwie platynowe obrączki, późniejszy symbol zaślubin Polski z morzem.

Młodzież naszej szkoły przygotowała bramy powitalne na cześć polskich żołnierzy i wraz z uczniami innych szkół witała wielkiego wodza.

Podczas festynu mieliśmy okazję obejrzeć starodawny pociąg, którym do Pucka podróżował Haller oraz poznać gry izabawy, które na początku XX wieku cieszyły dzieci.

Małgorzata Klucznik i Maria Czuraj - Bąkowska