W ten weekend odbył się finał V Olimpiady Historycznej Juniorów. Do Poznania przyjechało 79 uczniów z całej Polski. Z ogromna radością informuję, ze uczeń naszej szkoły Tymon Lewandowski z klasy 7b otrzymał tytuł laureata i ostatecznie zajął III miejsce. To ogromny sukces. Olimpiada Historyczna w hierarchii konkursów historycznych zajmuje pierwsze miejsce i już samo znalezienie się w finale jest bardzo dużym osiągnięciem.

Uczniowie przeszli przez trzy etapy konkursu, Ponad 1500 uczniów z całej Polski rozpoczęło zmagania na etapie szkolnym. W kolejnych etapach liczba ta zdecydowanie się zmniejszała. Po części szkolnej uczniowie podczas etapu rejonowego najpierw mieli test pisemny, a uczniowie z najlepszymi wynikami byli zakwalifikowani do części ustnej. Mieli przygotować wypowiedz ustna na wybrany temat i przeczytać 2 lektury, z których komisja zadawała pytania. Egzaminatorami byli profesorowie z uczelni wyższych.

Finał składał się również z dwóch części. Na Uniwersytecie Gdańskim Tymon miał część pisemną. Co roku publikowany jest temat przewodni dla całej Polski. Tym razem temat obejmował dzieje pieniądza na ziemiach polskich. To bardzo szeroki i trudny temat, bo obejmuje treści jeszcze sprzed powstania państwa polskiego aż po dzień dzisiejszy.

Po części pisemnej w Poznaniu odbył się egzamin ustny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Egzaminatorami byli profesorowie- historycy z całej Polski. Uczniowie wybierali ulubiony okres z historii i mieli do przeczytania 4 lektury. Tymon wybrał XIX wiek i lektury z jego ulubionego tematu, czyli epoki napoleońskiej i powstań narodowych.

Jestem bardzo szczęśliwa po tak ogromnym sukcesie, który osiągnął Tymon. Nie jest to jednak przypadek. Od września bardzo intensywnie przygotowaliśmy się do tego i innych konkursów. Za nami wiele godzin wspólnej nauki, sterta książek, artykułów i notatek. Wielkie podziękowanie dla mojego męża, również historyka, który od początku zaangażował się w naukę Tymona.

Czekamy teraz na wyniki etapu wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego z historii. W czwartek mamy ostatni etap innego konkursu ogólnopolskiego- jedziemy do Rusocina na finał XXIX edycji Konkurs Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego. Za naszą i waszą wolność”.

Trzymajcie kciuki!!!

Katarzyna Kłosowska